Jul, skolavslutning, kalas och andra tillställningar är inget för oss. Med mycket möda och besvär så gör vi det endå.. dock inte efter hur andra tycker. Utan det vi tycker passar dig sa.
Varför är det så???? Nu börjar vi dock få lite kläm på det men ack så många år vi har varit ovänner. Men att komma till insikt både för mej och ungdomen att det finns diagnoser i huset har underlättat vårt firande.
Förändring och att inte veta vad som händer är inte toppen för en ungdom med bl.a. Autism. Det är oerhört stressande för honom. Oron, ovissheten om vad som komma ska skapar en enorm inre stress för honom. För mamman är det typ att trippa på tå… gör allt vad jag kan för att lixom inte få han att explodera… japp så är det faktiskt. För många låter det säkerligen som man curlar… ja så kan ni tänka. Jag har slutat bry mej om vad ni tycker. Det har varit ett oerhört jobb men med hjälp har jag fått lära mej att hantera hans diagnoser.
Men. Mamma ska du ha den klänningen nu på jul? Det ser ut som en pyjamas””” Andas och andas. Jamen vad bra då kan jag somna på plats om jag blir trött.. svarade jag. Det va inte heller kul.
Komplimanger är inget som flödar från honom. Det tillhör lixom inte hans sätt att tänka. Han är brutalt ärlig. Det är väl härligt. För de gånger han kommer och kramas och säger något fint så är det med hela hjärtat och han menar verkligen det.

Vi kom ett par timmar senare än anses till jul firandet. Så han orkar. För många timmar med socialt umgänge blir oerhört svårt för honom.
När vi kommer hem går han rakt in i sängen och lägger sej. Då är han mentalt utmattad. Mamman fixar lite mat till honom och ser till att det blir som han vill. Som jag fått lära mej genom åren att göra. Inga måsten inga krav mer den dagen.
Själv dimper jag ner i soffan och tackar för att julen äntligen är över. Så vi kan återgå till vår vardag… som funkar bäst för oss båda..


Jag fick själv välja julklapp. Han drog med mej till rituals och sa.. ”mamma ta vad du vill. Det är du värd” Alltså jag har världens bästa påg❤️. Han gör mitt liv såååå värdefullt för jag har lärt mej uppskatta vardagen. Inga prylar i världen kan ersätta vår vardag tillsammans.
Så nu är det julfrid i huset efter julen. Det uppskattar jag.
Ta hand om dej och hoppas du haft den jul du önskar🎅.
Kram