Alltså jag kan verkligen konsten att vara osocial…hehe… sova länge och sen bara hänga. Hemma i min trygga vrå.
Hur som helst så blev det ju underbart väder igår och idag. Lovat regn hela helgen så ingen blev gladare än jag över det.
Moppeungen åkte till pappa igår vid 16 så efter det blev det lite städ och fix.
Idag sov jag lääääänge.. älskar sova…sover ju som bäst på fm…hehe…

Skönt med AC i sovrummet så det går att kyla ner innan vi lägger oss. Det gillar mina små flickor oxå.
Denna söndag har jag verkligen inte gjort många knop. Det talade både kropp och knopp om att den inte ville när jag steg ur sängen… kroppen värkte och knoppen trött. Vaknade med svullen vänsterhand och ont. Ryggen är oxå en pina idag… så ni fattar själv.. kroppen ville sola…hehe..

Så på med mord podden och ut med solstolen. Sen blev jag där. Har ikke pratat med någon. Haft podd eller musik på. Och bara hängt. Åt sill och potatis. Det är ju smarrigt.

Kl 18 idag kom söte moppeungen hem och livet återgick till att vara mamma. Men laddat och fyllt på med energi med ensamhet och sol.

Jag är tacksam jag trivs själv. Blir dock lite fundersam på om jag är tokig eller vad???hehe… jag har ett stort behov av att vara ensam och trivs verkligen med det. Känner jag laddar energi och hittar min styrka av att vara lite själv. Absolut gillar jag hänga med vänner oxå, men känslan av att jag ibland måste vara själv gör att jag tackar nej till vissa saker. En del fotspår och en del förstår det mindre. Men det får jag leva med. Dom som förstår värderar jag högt och är tacksam för dom finns. Dom andra…ja det får va.

Efter duschen är det insmörjning.. sen känner man sej som ny och kryper ner i bingen ren och röd i päran..hehe…

Lite röda kinder men det lägger sej till imorgon. Det gör det alltid.
Imorgon är det jobb och ett par veckor till innan det är semester. Det ska bli skönt och planen är så klart att åka till lilla familjen i det danska landet.
När har du semester och vad händer?
Vågar du ge dej iväg på solresa?
Ha en härlig måndag när den kommer.
Ta hand om dej ❤️.