Lördagsvädret ljuvligt, dansk mys på kvällen & söndags laning på gång!!!

Barnen på gården håller Diva igång medans Gisela och jag njutet i solen.. nuuu börjar man få lite vår känslor och gården myset lockar.. så härligt vi ses på gården och bara flabbar på och njuter av solen. Som man har längtat efter det.. ljuvligt.

Sen stack Diva och jag och köpte blommor till Linn och Virre. Mat på kvällen hos dom igår. Men vi passade på att vara ute lite till och Diva hittade en snygg unghane att busa lite med..

Mina vackra rosor står i hallen och varje dag påminner dom mej om kärlek❤️.

Sen va det dansk mys hos Linn och Virre. Victors pappa på besök i Skåne landet… så mysigt dom gjort och helt sjukt god mat. Danskarna kan dom…hehe.. Lättsamt och många skratt.. åtminstone när vi såg mello som är total katastrof alltså.. är ju mer en komedi hela alltet.. vilket mög.. men kul hade vi..

Mormor och morfar håller den lilla igång.Åke kan konsten att gömma sej innan mello…hehe…Som väldigt ofta när jag kommer hem är jag hungrig..haha.. fast det va så god mat på festen… Jag älskar ju äta ägg på kvällen eller natten..hehe..

Äter du natta mat när du kommer hem från party??? Vad isåfall???

Divisen va glad vi kom hem. Hon va inte med ikväll. Löper nu så fick va hemma med sitt löperi och sköta det…

Alltså denna serie är såååå bra. Frankie & Grace. Innehåller allt och magiskt kul. Se den om du inte sett.. verkligen att rekommendera… jag ligger i sängen och ser den på Åkes padda.. göttigt..

Pantning idag…. Åke sköter det så bra så…

Såååå äntligen är det lov och laning på gång. Här fixar dom madrass innan spelet börjar…

Så nu får vi se hur länge dom orkar spela på…jag själv lägger mej sen..hehe..

Det blev köttbullar och potatis och brunsås till pågarna, ja mej oxå..

Sen klämde vi vars en semla.. smarrigt och ap mätta nu…

Min utsikt när jag sitter på dass… härligt.. mmm… tvätt till dottern blev det visst.. ja ja.. vad gör man inte för barnen va?? Ja ja alla ni som gnäller.. här hjälps vi åt och dom hjälper mej oxå. Nu blev det kaos med tvätt och då hjälps vi åt..

Dessa såg jag på flower team. Så fantastiskt vackra. Skulle vilja ha dom.. men nu blev det inte så..

Stålarna får jag hålla i.. blir minsann inte fett med sjukskrivning och en tonårspåg.. inte många kronor över på månadsslutet. Men vad gör väl det när vi har varandra… mmmm.. klyscha va??? det är faktiskt tråkigt att ibland få vända på var enda krona…

Söndagen är snart slut och måndagen på intåg. Ledig med Åke ett par dagar nu när han har lov.

Har du ledigt nu nått och vad hittar ni på isåfall??

Puss & Kram❤️

Författare: Marlene

Som mamma till en härlig påg med diagnoser som Autism och ADD har vi många utmaningar i vardagen att ta oss igenom. Dessutom är man själv i den åldern som vi inte heller pratar så mycket om. Klimakteriemorsan kallar jag mej för. Vår vardag är full av utmattningar. Men skulle inte för en peng i världen vilja ha nått annat. Det är så otroligt lärorikt och spännande att ha ett barn med dessa egenskaper. Han är mitt allt och tillsammans kämpar vi igenom oss vår vardag. Mycket nergångar men oxå otroligt mycket uppgångar går vi igenom. Alltid tillsammans❤️. Jag vill med denna blogg lyfta hur det är att vara npf förälder. Det finns otroligt mycket kvar att lära oss och det är viktigt vi delar med oss, tycker jag. Med en rejäl utmattning i bagaget har vi mycket att lära. En dotter och hennes familj som bor på Jylland.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Lilla Speedos Mamma- föreläsare-inspiration

Jag föreläser om hur det är att leva med ADHD, dyslexi, tourettes och autismspektra i familjen. Både med och motgångar. Ett kreativ liv med snabba vändningar och säkert både mer skratt och tårar än i andra familjer:)

Let's talk

A platform to express and exchange

Gowriteandexplore✨

"People may hear your words but they feel your attitude! "❤🥀

Beyond The Lines

The truth lies beyond the lines!

Snikmorsans Ekonomisida!

Bli Rik På Snik!

Yolanda and her creative scream

Aspergers syndrome, bipolarity, photography, art, poetry.

Into the Light Adventures

By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.

paradoxal

En kvinnas ljuva ångest.

Marie - skriver om livet

om kärleken till livet och språket

whenimbackagain

psykisk misshandel, relation, separation, skilsmässa

Herr Arnes

ta det lugnt

Maskrosbarn

Jag kan, jag vill, jag ska!

Looking for Mr Didriksson

Fru D & Lilla Fleur letar efter nya Herr Didriksson.

Spetspatienten

Unna dig att må bra

Blogg – Pernilla Wahlgren

Psykisk ohälsa diagnos barn klimakteriet

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggare gillar detta: