Hoppas på kräk & bajs fri natt nu… matte trött och orolig!

Blir ju heeelt knasig i huvudet på vad hunden kan ha fått i sej( om det nu är nått sånt).

Två nätter med kräk och diarré. Lilla gumman som hon har kräkts och bajjat..

Fick hålla henne i köket i måndags efter första kräke natten. Jag va sedan hemma med henne hela måndagen. Ville inte lämna henne ju. Va lite orolig vad det skulle bli av det. På em piggnade hon till lite..

Snodde Åkes smeylis… vi va kontakt med veterinär som gav oss råd.

Trötta som helvetet va ju jag.. inte van att vara uppe så många timmar på natten.. hehe..

Så igårkväll va vi sååå trötta. Alla tre. Åke va ju oxå jätte orolig och vaken.

Vi somnade gott alla tre igår kväll. I typ en timme.. sen började hon ingen.. ohhh det är så synd om henne och det skär i mitt hjärta när hon mår så dåligt.

Vi gick ut en runda igen mitt i natten.. hon kissade och kräktes.. sen när vi kom in bajjad hon.. rinner av henne.. Det höll på liite kortare igår. Så några timmars sömn fick vi.

Pigg på morgonen och dricker vatten. Inget kräk på hela dagen idag. Jag jobbade men inga spår. Så nu hoppas vi det vänder. Jag jobbar ju bara 4 timmar så kände det gick bra idag.

Hon har varit piggare idag och håller alla tummar och tår nu det är ute allt skit…ute en bra runda i regn och rusk..

Har ni några tipps, råd eller bra idéer hur jag ska hjälpa henne är det jätte välkommet❤️❤️

Man blir ju så orolig.

Hoppas Er vecka började bättre än min…

Onsdag imorgon och det blir en spännande dag❤️❤️❤️..

Puss & Kram på Er.

Författare: Marlene

Som mamma till en härlig påg med diagnoser som Autism och ADD har vi många utmaningar i vardagen att ta oss igenom. Dessutom är man själv i den åldern som vi inte heller pratar så mycket om. Klimakteriemorsan kallar jag mej för. Vår vardag är full av utmattningar. Men skulle inte för en peng i världen vilja ha nått annat. Det är så otroligt lärorikt och spännande att ha ett barn med dessa egenskaper. Han är mitt allt och tillsammans kämpar vi igenom oss vår vardag. Mycket nergångar men oxå otroligt mycket uppgångar går vi igenom. Alltid tillsammans❤️. Jag vill med denna blogg lyfta hur det är att vara npf förälder. Det finns otroligt mycket kvar att lära oss och det är viktigt vi delar med oss, tycker jag. Med en rejäl utmattning i bagaget har vi mycket att lära. En dotter och hennes familj som bor på Jylland.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Lilla Speedos Mamma- föreläsare-inspiration

Jag föreläser om hur det är att leva med ADHD, dyslexi, tourettes och autismspektra i familjen. Både med och motgångar. Ett kreativ liv med snabba vändningar och säkert både mer skratt och tårar än i andra familjer:)

Let's talk

A platform to express and exchange

Gowriteandexplore✨

"People may hear your words but they feel your attitude! "❤🥀

Beyond The Lines

The truth lies beyond the lines!

Snikmorsans Ekonomisida!

Bli Rik På Snik!

Yolanda and her creative scream

Aspergers syndrome, bipolarity, photography, art, poetry.

Into the Light Adventures

By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.

paradoxal

En kvinnas ljuva ångest.

Marie - skriver om livet

om kärleken till livet och språket

whenimbackagain

psykisk misshandel, relation, separation, skilsmässa

Herr Arnes

ta det lugnt

Maskrosbarn

Jag kan, jag vill, jag ska!

Looking for Mr Didriksson

Fru D & Lilla Fleur letar efter nya Herr Didriksson.

Spetspatienten

Unna dig att må bra

Blogg – Pernilla Wahlgren

Psykisk ohälsa diagnos barn klimakteriet

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggare gillar detta: